Otolaryngolog - NZOZ Poznańskie Centrum Zdrowia - Kaźmierz, Tarnowo Podgórne
Otolaryngologia zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób uszu, nosa, krtani, gardła wraz z innymi narządami głowy i szyi (język, gruczoły ślinowe, zatoki przynosowe).
W zakresie badań słuchu i doboru aparatów słuchowych współpracujemy z firmami na miejscu, dzięki czemu pacjenci po diagnozie i skierowaniu na konkretne badania nie muszą już szukać innych placówek. Poradnia dysponuje także nowoczesnym videoskopem, umożliwiającym obejrzenie wnętrza nosa, gardła, krtani i ucha na monitorze - umożliwia to szczegółową ocenę i wykrycie zmian i polipów.
Zakres usług:
- konsultacja specjalisty otolaryngologa,
- nakłuwanie zatok, ropni, cyst,
- usuwanie polipów,
- płukanie uszu; paracenteza,
- zdjęcia RTG zatok, uszu i nosa,
- terapia nieprawidłowości w funkcjonowaniu błędnika,
- badanie słuchu.
Specjalizacje otolaryngologiczne
Bliskie sąsiedztwo dróg oddechowych oraz narządów słuchu i mowy sprawia, że są one ze sobą wzajemnie powiązane. Bywa tak, że toczące się procesy chorobowe jednego narządu mogą oddziaływać i zakłócać czynności pozostałych. Mnogość tych narządów wpłynęła na ukształtowanie się kilku specjalności:
- foniatria - skupia się dźwięczności i problemach obejmujących funkcjonowanie wiązadeł głosowych,
- rynologia - zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń w obrębie nosa i zatok przynosowych,
- audiologia - koncentruje się funkcjonowaniu i zaburzeniach zmysłu słuchu,
- otologia - diagnozuje i leczy choroby uszu.
- onkologia laryngologiczna - leczy nowotwory narządów zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi,
- chirurgia podstawy czaszki - skupia się na leczeniu schorzeń w obrębie tkanek zewnątrzczaszkowych, krtani, zatok przynosowych, a także guzów powstałych w obrębie opon mózgowych, naczyń krwionośnych, przysadki i nerwów czaszkowych,
- otolaryngologia dziecięca - zajmuje się zdrowiem uszu, nosa, krtani i gardła najmłodszych pacjentów, co wymaga nieco innych metod leczniczych, dostosowanych do wieku.
Wskazania do wizyty w poradni otolaryngologicznej
W świadomości pacjentów utarło się, że laryngolog jest specjalistą od zdrowia uszu i narządów słuchu. Tym czasem posiada on wszelkie kwalifikacje, by zajmować się diagnostyką struktur znajdujących się w obrębie głowy i szyi. Zdarza się jednak, że objawy chorób atakujących te narządy są nieswoiste i mija wiele czasu, nim pacjent trafi do otolaryngologa. Które symptomy powinny skłonić nas do wizyty w gabinecie otolaryngologicznym?
- nawracające i przewlekłe infekcje górnych dróg oddechowych (katar, ból gardła, chrypka, problemy z oddychaniem),
- częste i obfite krwawienia z nosa,
- kłopoty z przegrodami nosowymi,
- nietypowe wydzieliny z nosa lub ucha,
- problemy ze snem (budzenie się, kłopoty z zasypianiem),
- chrapanie,
- zaburzenia równowagi,
- zaburzenia smaku i węchu,
- szumy uszne, ból i uczucie zatkanego ucha,
- pogorszenie słuchu,
- guzy w obrębie głowy i szyi.
Jak wygląda wizyta u otolaryngologa
Wizyta u otolaryngologa zwłaszcza ta pierwsza, rozpoczyna się badaniem podmiotowym, czyli szczegółowym wywiadem lekarskim. W trakcie tej rozmowy lekarz będzie chciał uzyskać informacje na temat zdrowia pacjenta. Można się spodziewać pytań dotyczących występujących objawów, przebytych chorób oraz przyjmowanych leków, historii chorób laryngologicznych w rodzinie. Szczególnie istotne są pytania dotyczące występowania objawów, ich nasilenia oraz czynników, które przynoszą ulgę. Już te informacje mogą być bardzo pomocne w postawieniu diagnozy.
Po zebraniu niezbędnych danych laryngolog może przystąpić do badania przedmiotowego. W zależności od zgłoszonego problemu lekarz może przeprowadzić laryngoskopię, czyli wziernikowanie gardła oraz struktur krtani, rynoskopię (wziernikowanie jamy nosowej), otoskopię (badanie ucha zewnętrznego i błony bębenkowej), a także badanie równowagi oraz słuchu, czy testy smakowe i węchowe. Ocena stanu zdrowia tych miejsc możliwa jest przy użyciu narzędzi laryngologicznych: otoskopu, endoskopu, bronchoskopu oraz mikroskopu. Jeżeli stan pacjenta wymaga pogłębionej diagnostyki, laryngolog może zlecić wykonanie badania RTG czy tomografii komputerowej. U niektórych pacjentów konieczne może się okazać wykonanie endoskopii czy punkcji zatok.
Czy do otolaryngologa trzeba mieć skierowanie
Specjalista otolaryngolog przyjmuje wizyty w ramach umowy z NFZ oraz prywatnie (bez skierowania), po godzinach pracy przychodni.
Przy umawianiu wizyty w ramach NFZ wymagane są:
- skierowanie od lekarza rodzinnego lub innego lekarza specjalisty,
- pomyślna weryfikacja ubezpieczenia przez system eWuś na podstawie przedstawionego numeru PESEL.