Poradnia okulistyczna

Okulista - NZOZ Poznańskie Centrum Zdrowia - Tarnowo Podgórne

Okulista diagnozuje oraz leczy choroby narządu wzroku. Dobiera okulary i szkła kontaktowe, przepisuje krople do oczu i inne leki okulistyczne, przeprowadza badania wzroku i zabiegi operacyjne. Zajmuje się również usuwaniem ciał obcych z oczu oraz udziela pierwszej pomocy w przypadku urazu narządu wzroku. Każdą konsultację okulista rozpoczyna od szczegółowego wywiadu z pacjentem, pyta o przyczyny zgłoszenia się do poradni oraz ewentualne dolegliwości i problemy z widzeniem. Następnie lekarz okulista przechodzi do badania wzroku.

Zakres usług:

 • konsultacja specjalisty okulisty,
 • OCT- optyczna koherentna tomografia,
 • komputerowe oznaczanie pola widzenia,
 • CCT- pachymetria - grubość rogówki,
 • automatyczne badanie ostrości wzroku,
 • tonometria – pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego
 • badanie dna oka,
 • dobieranie okularów,
 • wykonywanie drobnych zabiegów np. usuwanie ciał obcych z oka,
 • badania okulistyczne z zakresu Medycyny Pracy i dla kierowców.

Komputerowe badanie wzroku i tonometria

Obecnie większość gabinetów okulistycznych wyposażonych jest w autorefraktometry, czyli urządzenia do komputerowego badania wzroku. Jak działa takie urządzenie? Autorefraktometr wykonuje pomiary krzywizn rogówki i soczewki oka, co pozwala wstępnie określić ostrość widzenia. Jest to jednak tylko badanie pomocnicze i nie można wyłącznie na jego postawie stwierdzić, jaką wadę ma pacjent.

Następnie już przy użyciu innej aparatury okulista wykonuje pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, czyli tzw. tonometrię. Istnieje kilka rodzajów tego badania, jednak w gabinetach okulistycznych najczęściej wykonuje się tzw. tonometrię bezkontaktową, ponieważ nie wymaga ona znieczulania oka. Podczas tonometrii oko zostaje uderzone strumieniem powietrza, co skutkuje ugięciem się rogówki oka. Trwa to ułamek sekundy i jest zupełnie bezbolesne. Tonometria ma szczególne znaczenie w diagnostyce jaskry, jednak obecnie coraz częściej wykonuje się ją rutynowo.

Po zakończeniu badań z przyrządami przychodzi czas na badanie z użyciem tablicy Snellena. Pacjent siada na krześle z zasłoniętym jednym okiem, a następnie odczytuje ciąg liter/ cyfr ze specjalnej tablicy, która znajduje się w pewnej odległości od niego. W międzyczasie okulista podmienia szkiełka w założonych przez pacjenta, specjalnych okularach, pytając, w którym zestawie szkiełek obraz jest najbardziej wyraźny.


Optyczna koherentna tomografia dna oka

Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka jest obecnie uważane za jedno z najbardziej pomocnych badań w diagnostyce chorób oczu. W trakcie badania OCT okuliście ukazują się bowiem bardzo szczegółowe przekroje różnych struktur oka, w tym rogówki, siatkówki, plamki żółtej czy tarczy nerwu wzrokowego. Zasadą działania badanie OTC przypomina ultrasonografię. Różnica polega jednak na tym, że w USG wykorzystuje się ultradźwięki, a w optycznej koherentnej tomografii dna oka światło podczerwone. Przenika ono przez cały układ optyczny oka, a następnie odbija się od tylnego bieguna dna oka i wraca w zmienionej formie do urządzenia.

Optyczną koherentną tomografię dna oka z powodzeniem wykorzystuje się dziś w diagnostyce jaskry, zmian w siatkówce oka o podłożu cukrzycowym, zwyrodnienia plamki żółtej czy nowotworów. Badanie to jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Urządzenie nawet nie dotyka oka. Pacjent siada przed nim, kładąc brodę na podpórce i jedyne, co musi robić, to wpatrywać się we wskazany punkt, powstrzymując od mrugania.


Ocena grubości rogówki - pachymetria

Pachymetria (CCT) jest badaniem oceniającym grubośc rogówki, po które sięga się, gdy pacjent ma zawyżone lub zaniżone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Standardowe aparaty do mierzenia ciśnienia w oku, pomijają bowiem fakt, że rogówka może mieć różną grubość. I tak np. pacjenci z grubszą rogówką będą mieli wyższe ciśnienie wewnątrzgałkowe niż pacjenci, u których rogówka jest cienka. Pachymetria ma więc tak naprawdę zweryfikować, czy wynik przeprowadzonej wcześniej tonometrii jest zgodny z rzeczywistością. Badanie pachymetryczne wykonuje się je za pomocą urządzenia zwanego pachymetrem. Jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta.

Czy do okulisty trzeba mieć skierowanie

Specjalista okulista przyjmuje wizyty w ramach umowy z NFZ oraz prywatnie (bez skierowania), po godzinach pracy przychodni.

Przy umawianiu wizyty w ramach NFZ wymagane są:

 • skierowanie od lekarza rodzinnego lub innego lekarza specjalisty,
 • pomyślna weryfikacja ubezpieczenia przez system eWuś na podstawie przedstawionego numeru PESEL.

Informacje kontaktowe

Nasi specjaliści

lek.med. Agnieszka Wasilczuk

Poradnia: Poradnia Okulistyczna
Placówka: Tarnowo Podgórne

lek.med. Marta Wróblewska

Poradnia: Poradnia Okulistyczna
Placówka: Tarnowo Podgórne